Jak wyczyścić filtr DPF?

Co musisz wiedzieć kupując samochód z silnikiem diesla.

Kupując samochód z silnikiem diesla, wielu z nas często nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo różni się od jednostek benzynowych. Wiele podzespołów, o których nie musimy myśleć w samochodach benzynowych, tutaj wymaga naszej szczególnej uwagi. Jedną z najważniejszych części, o której odpowiednie dbanie decyduje o przyszłości i wytrzymałości naszego samochodu jest filt cząstek stałych, powszechnie znnay jako DPF. Jest to obowiazkowy komponent, którego wycinanie grozi dużymi karami. Zapobiega między innymi przedostawaniem się szkodliwych substancji do atmosfery. A dlaczego tak ważne jest dbanie o niego? Odpowiedź jest prosta – zapchany filtr DPF może unieruchomić nasze auto, a nawet doprowadzić do zatarcia silnika.

Czym grozi zapchanie filtra cząstek stałych?

Jeżdżąc po mieście często stoimy w korkach, a wysokie obroty zdarzają się głównie podczas startu ze świateł, czy włączaniu do ruchu. Przez tak krótkie chwile DPF nie nadąża z wypalaniem całości sadzy i stopniowo się zapycha, a paliwo, które nie zdąży się do końca spalić może zacząć skraplać się do cylindrów i mieszać z olejem, co spowoduje wzrost poziomu oleju w silniku. Obserwując taki proces powinniśmy pomyśleć nad dokładnym wyczyszczeniem filtra DPF zanim będzie za późno (http://dpfecoserwis.pl/oferta/wypalanie-serwisowe-filtrow-dpf).

Jak wyczyścić DPF?

Najbezpieczniejszą opcją, dla ludzi którzy nie są bardzo obeznani z mechaniką samochodową jest udanie się do warsztatu wykonującego tę usługę. Profesjonalni mechanicy czyszczą filtr cząstek stałych na dwa sposoby.

Chemiczny, który polega na wpuszczeniu do środka DPF’u specjalnych środków chemicznych, które skutecznie rozpuszczają sadzę, a następnie przepala cały filtr DPF.
Serwisowy, podczas którego silnik za pomocą komputera wprowadzany jest w specjalny tryb. Zastosowana zostaje mieszanka paliwowa zwiększająca temperature spalin do 600 stopni, które przepalają cały filtr, bez konieczności rozbierania go na kawałki.

Istnieją również “domowe” sposoby na pozbycie się sadzy z filtra DPF, ale wymagają one podstawowej wiedzy o działaniu silnika oraz muszą być przeprowadzone w specjalnych warunkach.

Opracowanie: www.dpfecoserwis.pl Dziękuję za wsparcie merytoryczne.