Jak szybko sprzedać dom?

Przy szybkiej sprzedaży domu należy pamiętać o niektórych zasadach, które pomogą nam szybko sprzedać nam nasza nieruchomość i ją dobrze wycenić. Na początku trzeba zdać sobie sprawę, że nie należy wystawiać domu na sprzedaż próbną, sondującą rynek oczekując, że może ktoś się akurat trafi, ponieważ bardzo rzadko kończy się to sukcesem. Późniejszym krokiem, jest zastanowienie się i zbadanie, jakie domy sprzedają się najszybciej, ile mają powierzchni, w jakiej okolicy się znajdują i porównać to z naszą nieruchomością – wtedy będzie wiadomo ile możemy oczekiwać zanim ktoś się naszym domem zainteresuje oraz za ile możemy go wycenić.

Należy pamiętać także, że ciężko sprzedać nieruchomości w bardzo złym stanie, z usterką techniczną, z problemami z wilgocią oraz grzybem, uszkodzonym dachem a nawet z uciążliwym sąsiedztwem. Sukces sprzedaży domu zależy od wielu czynników, lecz kilka z nich rzuci się klientowi w oczy natychmiastowo. Najważniejszą czynnikiem jest cena nieruchomości, później stan techniczny i prawny, atrybuty domu, konkurencja oraz aktualny popyt na nieruchomości tego typu. Ważnym aspektem jest także pora roku, w której postanowimy handlować naszym domem.

Zdecydowanie najładniej prezentują się domy w porze letniej, szczególnie jeżeli sprzedawane są z działką. Stąd największy ruch na rynku nieruchomości obserwujemy od marca do października, lecz są od tego odstępstwa. Na podjęcie decyzji o kupnie nieruchomości w późniejszym terminie może wpływać sytuacja finansowa np. decyzje kredytowe. Sprzedaż domu należy rozpocząć od sprawdzenia atrakcyjności rynku i podjęcia jednoznacznej decyzji, że chce się tą nieruchomość sprzedać. Wymagane jest również domknięcie niedokończonych spraw natury prawnej, ponieważ klienci bardzo rzadko angażują się w kupno domów z problemami prawnymi. Następnym krokiem jest sprawdzenie w jakim stopniu warto inwestować w nieruchomość aby stała się ona jeszcze bardziej atrakcyjna. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie domu jednemu pośrednikowi, który zajmie się reklamą i marketingiem. Bardzo ważne jest, żeby zgłosić się tylko do jednego biura, ponieważ z większą ich ilością może stworzyć się duży bałagan. Na koniec należy pamiętać, że każda nieruchomość może zostać sprzedana, nawet jeśli trwałoby to latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *